Chiromancja – czyli wróżenie z dłoni

chiromancja

Chiromancja była z nami od zawsze, ale kiedy tak naprawdę ludzie zauważyli jej wpływ na nasze życie?

Już w około 350 r.p.n.e Arystoteles zaczął interesować się Chiromancją i liniami na dłoniach. Miał on podejrzenie, że istnieje związek pomiędzy długością odpowiedniej linii a długością życia człowieka. Niestety za czasów jego życia jak i długo później, wróżenie z dłoni nie było uznawane za naukę, tylko za filozofię lub hipotezy.

Pierwsze dokładne notatki na temat Chiromancji pojawiają się w 1475 roku. Von Hagen, który stworzył Sztukę Chiromancji dokładnie opisał, w jaki sposób odczytywać poszczególne linie na dłoniach i jak je interpretować.

Dopiero w 1913 roku Chiromancja została uznana za naukę. Niedługo potem ukazał się aktualny do dziś podręcznik uczący wróżenia z dłoni napisany przez Ernesta Issbernera.

Czym jest Chiromancja

Chiromancja to obecnie nauka, która zajmuje się analizą dłoni, ich budowy i linii na nich zawartych. Na ich podstawie doświadczeni wróżbici są w stanie określić charakter danej osoby oraz np. długość życia.

Wróżby stworzone na podstawie Chiromancji nie posiadają zwykle negatywnego przekazu. Są to wróżby, które bez problemu możemy stosować nawet w życiu codziennym obserwując zachowanie dłoni danej osoby.

Jeśli interesuje Cię chiromancja, polecamy również ten wpis na temat dobrej energii w domu.

Interpretując dłonie, należy skupić się przede wszystkim na: długości, kształcie, grubości, strukturze, a także na tym, czy linie się przecinają lub pokrywają. To samo tyczy się linii papilarnych i poszczególnych elementów samej dłoni.

Gesty dłońmi – jak je interpretować

Jeżeli chodzi o komunikację niewerbalną, to niewątpliwym jej królem jest mowa rąk, czyli odczytywanie gestów dłońmi. Umiejętność czytania znaków czy gestów wykonywanych dłońmi przez ludzi jest bardzo przydatna w codziennym życiu. Dzięki niej będziemy w stanie odczytywać niektóre zachowania ludzi, które w normalnej sytuacji byłyby dla nas nie do odczytania.

Do najbardziej popularnych gestów, które każdy z nas może odczytać należą:

 • Trzymanie rąk w kieszeniach – Do dość popularne zachowanie dużej części społeczeństwa. Może oznaczać chęć skrycia czegoś w sobie, stłumienia swoich emocji lub maskowania naturalnego zachowania. Dla niektórych jest to wyłącznie znak przebojowości i bycia fajnym, ale wiedząc, że dana osoba się tak nie zachowuje, bez problemu odczytamy jej prawdziwe intencje.
 • Bębnienie palcami po stole – To zachowanie jest bardzo proste do odczytania. W większości sytuacji oznacza po prostu osobę zniecierpliwioną, która daje do zrozumienia, że coś trwa zbyt długo. Może też oznaczać to, że osoba wymaga od nas więcej uwagi i że nie traktujemy jej z należytym szacunkiem. Czasem jest to objaw złości i zdenerowania.
 • Głaskanie brwi – Trochę rzadsze zjawisko niż dwa opisane powyżej, ale wciąż dość często spotykane. Może symbolizować osobę, która jest aż nazbyt pewna siebie, z wybujałą wyobraźnią i ubarwiająca historię. Jeśli dodatkowo osoba ta często głaszcze brwi i spogląda na dłonie lub paznokcie, oznacza to, że opowiadana przez nią historia jest bardzo prawdopodobnie zmyślona.
 • Zakładanie rąk za głowę – Jest to gest który pokazuje pewność siebie. Osoba, która wykonuje ten gest jest zdecydowana, że uda się jej bez problemu rozwiązać dany problem lub jest pewna swojej racji. Osoby zakładające ręce za głowę lubią pouczać innych i często wytykają im ich błędy. Konfrontując się z taką osobą najlepiej jest postępować tak samo jak ona, inaczej skończymy na przegranej pozycji.

To tylko kilka z przykładowych gestów wykonywanych rękoma i dłońmi. Tak naprawdę jest ich o wiele więcej, ale na opisanie wszystkich potrzebna byłaby książka a nie krótki artykuł. Jeżeli jesteś zainteresowany innymi gestami, zachęcam Cię do skorzystania z naszych innych artykułów.

Budowa, linie i skóra dłoni – co o Tobie mówią

W Chiromancji tak naprawdę najważniejsze są dłonie. Same gesty rękoma i dłońmi nie oznaczają tego jakim człowiekiem jest dana osoba. To tylko i wyłącznie przekaz tego, co dana osoba czuje w danej chwili.

Jeżeli chodzi o samą Chiromancję, to poniżej znajdziesz opis najważniejszych elementów branych pod uwagę podczas wróżenia z dłoni.

Co o człowieku mówią linie na dłoniach

Linie na dłoniach to najbardziej charakterystyczna cecha z którą indentyfikuje się Chiromancja. Mogą one świadczyć o zdrowiu, długości i jakości życia, pozytywnych i negatywnych cechach, szczęściu czy karierze. Zawierają one mnóstwo informacji, a doświadczeni wróżbici mogą wychwycić z nich naprawdę wiele.

Poniżej znajdziesz opis, który dotyczy powyższego rysunku. Każda z linki znajdujących się na dłoni, która coś symbolizuje została przez nas opisana w taki sposób, abyś w podstawowym zakresie mógł sprawdzić i zinterpretować linie na swojej dłoni.

 1. Linia życia – To najczęściej brana pod uwagę linia nie tylko przez wróżbitów, ale też przez zwykłych nieznających się na Chiromancji ludzi. Świadczy ona o energii życiowej i tym, jak będzie przebiegać nasze życie.
  Długa linia symbolizuje osoby, które kierują się w życiu niezawodną intuicją, są mocno emocjonalne i przywiązują dużą wagę do stabilizacji w życiu.
  Jeśli jest krótka, symbolizuje krótkie, ale dobre życie.
  Jeśli natomiast na linii znajduje się punkt lub kropka, oznacza to trudne w życiu wydarzenie takie jak wypadek lub choroba.
 2. Linia głowy – W najprostszym opisie, oznacza ona jakość pamięci i to czy rozpamiętujemy innych.
  Jeśli jest prosta i przecina dłoń w poprzek, oznacza to, że człowiek ten jest zaradny i przedsiębiorczy. Jeżeli zaś jest łukiem obniżającym się w dół, symbolizuje człowieka o bogatej wyobraźni, który jest dość bojaźliwy.
 3. Linia serca – Jej interpretację należy rozpocząć od analizy jej rozgałęzienia. Im mniej rozgałęzień posiada, tym człowiek jest bardziej okrutny i bezlitosny. Duża ilość rozgałęzień natomiast, przedstawia osobę o pobudliwości i łatwowierności.
 4. Linia przeznaczenia (szczęścia) – Symbolizuje stan równowagi wewnętrznej człowieka i skazuje na odporność psychiczną danej osoby.
  Jeśli jest dobrze zarysowana i przechodzi przez całą długość dłoni, symbolizuje człowieka o dużym szczęściu i zdrowiu.
  W przypadku, gdy linia się kończy lub przerywa – przedstawia możliwość utraty czegoś ważnego w naszym życiu.
 5. Linia zdrowia (wątroby) – Jeśli pojawia się na dłoni, może oznaczać dobre i długie życie mimo krótkiej linii życia. Świadczy ona o funkcjonowaniu naszego organizmu i dostosowania do danej sytuacji.
  Jeśli jest długa i dobrze widoczna, oznacza dobre zdrowie i życie w dumie. Jeżeli jest krótka lub niewidoczna, może oznaczać choroby układu pokarmowego i wątroby.
 6. Linia słońca – Kiedyś nazywana linią sukcesu. Jej obecność mówi o zdolnościach artystycznych lub sławie. Prosta i wyraźna linia symbolizuje człowieka, który odniesie sukces.
  Nieregularna oznacza trudne początki dobrego biznesu lub pracy.
  Krótka może oznaczać sukces poprzedzony trudną pracą lub utratą honoru.
 7. Linia małżeństwa – Ukazuje ona, jak bardzo jest dany człowiek stabilny emocjonalnie, także stabilność w miłości. Jedna linia to osoba o wysokim stopniu stabilności, natomiast kilka, to człowiek nerwowy o niezbyt stałym podejściu do związku.
 8. Pierścień Wenus (pas Wenery) – Jego obecność wskazuje na niezwykłe zdolności człowieka. Występuje u niewielkiej ilości osób.
 9. Bransoleta – trzy wyraźne linie na początku naszej dłoni symbolizują zdrowie, bogactwo i szczęście. Jeżeli występują tylko 2 lub 1 linia, mogą oznaczać 2 lub 1 z tych cech.

Odciski palców w Chiromancji

Mimo, że Chiromancja skupia się głównie na liniach widocznych na dłoniach, linii papilarnych nie można tutaj pominąć bez słowa. Linie papilarne mają dość spore znaczenie jeżeli chodzi o dokładność i prawdziwość wróżb. To one mogą dać pewność wróżbicie, że reszta wróżby którą oparł na liniach na dłoniach jest prawdziwa.

Możemy wyróżnić trzy główne typy odcisków palców: zwój, pętla oraz łuk. Każdy z nich przedstawia osobę o innym charakterze, a poniżej znajdziesz dokładniejszą informację na ich temat.

Zwój

Osoby z takim odciskiem palca są często dobrymi przywódcami i lubią dominować. Posiadają dokładnie przemyślane poglądy, które bardzo często są mocno kontrowersyjne. Ich działanie jest dość impulsywne, ale zwykle podchodzą do życia bardzo rozważnie.

Pętla

Ten odcisk palca ujawnia się u osób, które są elastyczne, spontaniczne i łatwo przystosowują się do nowego środowiska. Są to osoby empatyczne i emocjonalne, które nie lubią rutyny. Charakteryzuje osoby, które łatwo podejmują decyzje i nie zastanawiają się zbytnio nad tym co będzie.

Łuk

Są to osoby często zamknięte w sobie, z którymi trudno nawiązać kontakt. Cenią one swoją prywatność i spokój i nie lubią rozmawiać o swoich uczuciach. Są kreatywne, ale nie lubią dużych zmian.

Jak odczytywać cechy człowieka z budowy dłoni

Jak wiemy, Chiromancja to nauka zajmująca się czytaniem z dłoni. Jednak nie tylko linie, które znajdziemy na dłoniach coś symbolizują. Wielkość i kształt dłoni też informuje o wielu ważnych cechach człowieka.

 • Dłoń duża – osoba, która lubi wykonywać prace precyzyjne. Można na nim polegać i bardzo zważa na to co mówi.
 • Dłoń mała – osoba o wielkich ambicjach, której nie starcza to co ma. Jest zaangażowany w duże sprawy.
 • Dłoń wklęsła – człowiek z taką dłonią nie ma wystarczająco pewności siebie i nie potrafi skonfrontować się ze środowiskiem w którym żyje.
 • Dłoń płaska – ludzie z taką dłonią bronią swoich poglądów i lubią postawić na swoim. Nie ustąpią, dopóki nie usłyszą wystarczających logicznych argumentów.
 • Dłoń koścista – są to osoby nieufne, podejrzliwe, którym brakuje wyrozumiałości w stosunku do ludzi z najbliższego otoczenia.
 • Dłoń pulchna – osoby z takimi dłońmi są wrażliwe i delikatne. Poszukują pomocy i wsparcia u innych.
 • Dłoń szeroka – człowiek bardzo pracowity. Główną wartością w życiu jest osiągnięcie sukcesów zawodowych i zdobycie wymarzonej pracy.
 • Dłoń wąska – są to ludzie idący przez życie po najmniejszej linii oporu. Robią co chcą i nie wykonują prac za innych.
 • Dłoń umięśniona – człowiek, który posiada bardzo dużo energii ale w niektórych sytuacjach może nie mieć wyczucia i taktu.

Skóra dłoni a chiromancja

Nie w tak dużym stopniu jak linie i wielkość dłoni, ale również mającym wpływ na Chiromancję jest skóra na dłoniach. Analizować można kolor skóry i jej teksturę.

 • Skóra sucha – osoby szorstkie, czasem grubiańskie, które w niekorzystnych dla nich sytuacjach są opryskliwe.
 • Skóra wilgotna – są to osoby, które nie potrafią radzić sobie ze stresem i kłębią w sobie dużo niepotrzebnych emocji.
 • Skóra gładka – wrażliwe osoby, które dbają o siebie i o najbliższych.
 • Skóra pomarszczona – odwrotność osób ze skórą gładką. Są oschłe dla innych i nie są zbyt wrażliwe.

W przypadku koloru skóry dłoni, możemy wyróżnić:

 • Sina – człowiek mściwy, który nie jest zbytnio otwarty na relacje z innymi.
 • Biała – jest to człowiek wyrozumiały na błędy innych, który jest odporny na zmiany klimatyczne.
 • Blada – ludzie, którzy lubią uciec do świata marzeń. Są podatni na wpływy otoczenia i często bezradni.
 • Żółta – osoby z takim kolorem skóry dłoni są zwykle fałszywe i zazdrosne. Mogą mieć problemy z wątrobą i przewodami żółciowymi.
 • Czerwona – takie osoby maja wybuchowy charakter, który jest trudny do okiełznania.
 • Różowa – są to ludzie, którzy cieszą się z drobnych spraw, pogodni i zrównoważeni.

Podsumowanie

Chiromancja, to nauka, która w ostatnich latach bardzo się rozwinęła. Praktycznie każdy może zacząć swoją przygodę z wróżeniem z dłoni, jeżeli pozna podstawy, które są obecnie dostępne w internecie i ksiażkach.

Nie należy jednak w 100% poważnie traktować wróżb wykonywanych na dłoniach. Są to jednak tylko gdybania, które nie sprawdzą się u każdego człowieka. W przypadku gdy mamy jednak do czynienia z doświadczonym wróżbitą, nawet, gdy nie zgadzamy się z otrzymaną wróżbą, należy to dokładnie przemyśleć.

4 komentarze do wpisu „Chiromancja – czyli wróżenie z dłoni”

Dodaj komentarz